2022 MOSES Election Results
Ballots have been counted, reviewed and verified. Recounts were performed for the Officer positions in voting Groups 2, 3, 4, 7, and 8 in accordance with the election procedures due to close races. Please see below for the preliminary results for the 2022 MOSES election. Elected candidates are indicated with an asterisk (*).
President
*Patrick Russell (incumbent), 1124 votes
Vice-President
*Thomas Prendergast (incumbent), 1091 votes
Secretary
Jennifer Baker, 384 votes
*Allen Bondeson (incumbent), 571 votes
Paula Davison, 228 votes
Treasurer
Patrick Finn, 252 votes
*Jessica Leger, 922 votes
Officers (35 positions in 13 voting groups)
Group 1 – Massachusetts Department of Transportation (12 seats)
*Mark Brum (incumbent), 259 votes
*Nicholas DelVento (incumbent), 249 votes
*Christophen M. Dighton, 178 votes
*Michael Epstein (incumbent), 244 votes
*Patrick Finn (incumbent), 227 votes
*Robert Fitzgerald (incumbent), 248 votes
*Brian Graziano, 203 votes
*Carmen D Ramirez (incumbent), 242 votes
*Steve Ready (incumbent), 211 votes
*Mark Spinale (incumbent), 244 votes
*JP Telemaque (incumbent), 237 votes
*Linda Walsh (incumbent), 249 votes
Group 2 – Department of Environmental Protection (6 seats)
*John J. Bardzik (incumbent), 161 votes
Joshua Cook, 79 votes
*Ellie Donovan (incumbent), 153 votes
*Joe Dorant (incumbent), 157 votes
*James J. Gibbs, 96 votes
Marrcus Henry, 63 votes
*Michael M. Hurley (incumbent), 157 votes
Will Mbah, 66 votes
*Michael McHugh, 88 votes
Group 3 – Department of Public Health (3 seats)
Felicia Balbi, 27 votes
*B. Marie Cunningham (incumbent), 65 votes
*Karen Farris (incumbent), 40 votes
Michael Farris, 33 votes
*Elisabeth O’Brien (incumbent), 79 votes
Group 4 – Massachusetts Water Resources Authority (3 seats)
Michael Flynn, 71 votes
*David Gottshall (incumbent), 81 votes
*Cara Seaman (incumbent), 91 votes
*Michael Strangie (incumbent), 81 votes
Group 5 – Office of the Attorney General and Department of Labor (1 seat)
*Lou Penella (incumbent), 20 votes
Group 6 – Department of Fish and Game (1 seat)
(no candidate)
Group 7 – Department of Conservation and Recreation, Department of Environmental Affairs, Division of Energy Resources, and Department of Agricultural Resources (3 seats)
*Paula Davison (incumbent), 79 votes
*Darryl A. Forgione (incumbent), 89 votes
*Michael Galvin, 68 votes
Michael Luibil (incumbent), 66 vote
Group 8 – Department of Public Safety, Department of State Police, Office of the Chief Medical Examiner, and Department of Fire Services (1 seat)
*Jessica Brown, 24 votes
John Jarvis, 6 votes
Jessica Leger (incumbent), 34 votes – moved up to Treasurer
Group 9 – Department of Mental Health, Department of Developmental Services, Chelsea Soldier’s Home, Executive Offices of Health and Human Services, Massachusetts Rehabilitation Commision (1 seat)
*Gerald P. McCullough (incumbent), 4 votes
Group 10 – Executive Office of Administration and Finance, Capital Asset Management and Maintenance, and Bureau of State Buildings (1 seat)
*Mary D. Richmond (incumbent), 40 votes
Group 11 – Department of Housing and Community Development and Massachusetts Emergency Management (1 seat)
*Thomas Mulvey (incumbent), 13 votes
Group 12 – Department of Corrections, Department of Revenue, Department of Public Utilities, and Military Division (1 seat)
*Jennifer Baker (incumbent), 20 votes
Group 13 – Active Retirees (1 seat – non-voting)
Charles T. Chiang, 4 votes
*Paul K. Donohue (incumbent), 117 votes
Kathy Flannery, 16 votes
James Galvin, 6 votes
Robert J. Nicotera Sr., 8 votes
Trustees (3 Seats)
*Paul DiPietro (incumbent), 991 votes
Christophen M. Dighton, 259 votes
*Mary J. Richards (incumbent), 1025 votes
*Ron E. Stoner, 796 votes